Nowe polskie wina z Winnicy Goja i Winnicy Pałac Minoga w Piwniczce Folwarku

nowe polskie wina

Folwark Stara Winiarnia zaprasza do odwiedzin! W naszej ofercie pojawiły się nowe butelki polskich win z dwóch winnic z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Winnicy Goja oraz Winnicy Pałac Minoga. Jak smakują polskie, wielokrotnie wyróżniane, wytwarzane w tradycyjny sposób – bez konserwantów – wina? Warto spróbować!

Dlaczego POLSKIE WINO?

Nasi Goście, uczestnicy cyklicznych degustacji wina i whisky oraz Ci, których oprowadzamy po naszej Piwniczce przy okazji odwiedzin naszych zabytkowych murów, bądź też Goście naszego ***Hotelu, wielokrotnie pytali nas o polskie wino – wino w rodzimych winnic. Patriotyzm, czy ciekawość? Podczas otwartych degustacji próbowaliśmy niejednokrotnie win z naszej Winnicy Kasztelańskiej, win z zaprzyjaźnionej Winnicy Krokoszówka Górska, czy też „uznanych pułkowników” z wytworami Winnicy Turnau oraz Winnicy Jakubów na czele – odzew był zawsze pozytywny, żywo komentowane były walory win, porównywano je z winami z zagranicy, zwracano uwagę na stosunek jakości do ceny… i tak dalej, i tak dalej. A więc…

Nowe polskie wina w Piwniczce Folwarku

Obecnie poszerzamy naszą ofertę o ciekawe trunki pochodzące z winnic, które przekonały nas do siebie poprzez:
– pasję właścicieli – winogrodników, ich podejście do etapów uprawy i produkcji,
– tradycyjne, naturalne sposoby produkcji, ręczne zbiory selekcjonowanych winogron,
– wysoką jakość wina, otrzymane medale i nagrody w konkursach winiarskich,
– niską zawartość konserwantów; pirosiarczyn potasu używany do odkażania wina tylko w niezbędnych ilościach,
– dbałość o szczegóły; jakość butelek, zamawiane u artystów grafików projekty etykiet, wina zamykane korkiem z prawdziwego korka produkowanego np. w manufakturach portugalskich,
– wina dojrzewają w stalowych tankach oraz w przypadku winnicy Pałac Minoga w beczkach z dębu francuskiego pierwszego użycia,
– położenie; stosunkowo niedalekie od Mszany Dolnej zapewnia ciągłość dostaw, szybką dostawę na dedykowane imprezy rodzinne, firmowe, możliwość wydrukowania imiennych etykiet dla np. nowożeńców – na wesela,
– przystępną cenę 🙂
Na początek w ciągłej ofercie zagościło w Folwarku sześć pozycji z ofert winnic Goja i Pałac Minoga.

Winnica Goja

Winnica Goja, która położona jest w Smardzowicach, właściciele mieszkają w Burowie koło Balic, gdzie już w XVI w. były założone winnice jako jedne z pierwszych na ziemiach polskich. Siedlisko położone jest na wierzchowinie od 380 do 400 m npm. Występuje tu urodzajna wapienna, gliniasto-kamienista rędzina na podłożu lessowym, średnio ciężka, ciepła, posiadająca zdolność magazynowania wody i substancji odżywczych – to bardzo dobre podłoże dla krzewów winorośli. Działka znajduje się na południowym stoku o nachyleniu od 10 do 15%, od zachodu osłonięta jest lasem, co wpływa na bardzo dobre nasłonecznienie krzewów i chroni je przed silnymi zimowymi wiatrami.

Winnica Goja

Owoce zbierane i selekcjonowane są ręcznie, wina produkuje się tutaj z największą starannością, w tradycyjny, naturalny sposób bez zbędnych konserwantów.

Winnica GojaGłówne odmiany winorośli, które uprawiane są na wino czerwone, to przede wszystkim stare szczepy francusko-amerykańskie odmiany: leon millot i marechal foch oraz niemiecki regent, który dobrze sprawdza się w polskim klimacie. Do wyrobu win białych przeznaczane są winorośla: francuski seyval blanc i niemiecki solaris. Pozostałe szczepy w winnicy: swenson red, jutrzenka, kristaly.

Majus – Winnica Goja

Majus białe półwytrawne krągłe wino, które powstało ze szczepów seyval blanc, kristaly, jutrzenka, swenson red.

Majus Winnica Goja

Niezwykle ekspresyjne aromaty kwiatowo-owocowe, zielonych jabłek, agrestu, mięty i liści czarnej porzeczki czynią to delikatne wino niezwykle wyrazistym. Dodatkowo idealny balans pomiędzy niewielką kwasowością i cukrem resztkowym sprawia, że zapada na długo w pamięci naszych kubków smakowych.

Majus Winnica Goja polskie wino

Najlepiej podawać w temperaturze 9-11° C., serwować do: aperitif, makarony, deska serów twardych i pleśniowych, zielone sałaty, sałatki owocowe, desery.

Solario – Winnica Goja

Solario, delikatne białe wytrawne wino powstałe z selekcjonowanych owoców szczepu Solaris. Jasno żółtej barwy, krągłe i świeże w smaku o wyważonej kwasowości. Delikatnie owocowe z aromatami jabłek, gruszki i cytryny oraz pikantnym grapefruitowym zakończeniem.

Solario - Winnica Goja

Polecamy serwować do: dania z białych mięs, pasztet z królika, dania z ryb, owoce morza, surowe warzywa podawane jako przekąski.

Marcello – Winnica Goja

Marcello – wytrawne wino czerwone ze szczepu Marechal Foch. Posiada pełny owocowy aromat zdominowany przez nutę czereśniową i suszonych śliwek. Średnią zawartością tanin sprawia, że wino jest gładkie i łagodne. Do tego niska kwasowość powoduje, że możemy odczuwać delikatną słodycz.

Marcello - Winnica Goja

Najlepiej podawać w temperaturze 16-18° C. Polecamy serwować do: makarony, pizza, potrawy z grilla, pieczony kurczak, kaczka, mięsa i potrawy duszone, gulasze, dobrze doprawione potrawy oraz dojrzałe sery.

Regalio – Winnica Goja

Regalio to wino czerwone, wytrawne o rubinowej barwie. Zostało zrobione z trzech szczepów winorośli: regent, marechal foch, leon millot. Wyraziste i dobrze zbudowane, łagodne i pełne w smaku. Niska kwasowość pozwala odczuć delikatną słodycz tego wina pomimo, że jest ono wytrawne. Charakterystyczny bukiet wyróżnia się owocami jeżyn, borówki, czereśni, suszonej śliwki. Leżakowane w drzewie dębowym.

Regalio - Winnica Goja

Można je podawać do: cięższych potraw jak: makarony w sosach pomidorowych, risotto, wyrazista pizza, gęste zupy (fasola), bigos, potrawy z grilla, bogate mięsa i potrawy duszone, gulasze itp. mięsa smażone. Najlepsza temperatura podawania to 16-18° C.

Winnica Pałacu Minoga

Winnica Pałacu Minoga położona jest w sercu Jury Krakowsko – Częstochowskiej w pobliżu Krakowa, Ojcowa i Skały. To regionalna, przypałacowa manufaktura – naturalna, harmonijna i zakorzeniona w lokalnej historii. Od dawien dawna przy Pałacu Minoga kwitła działalność rolnicza – sadzono rośliny, owoce, warzywa – tradycja ta jest kontynuowana. Zasadzona winnica znajduje się na terenie zespołu pałacowo – parkowego, a u wejścia do majątku stoi starannie odrestaurowana, ponad 330-letnia brama.

Winnica Pałac MinogaJak sami o sobie piszą:

  • Każdy krzew, owoc i butelkę traktujemy indywidualnie
  • Sadzimy, pielęgnujemy, zbieramy, selekcjonujemy ręcznie
  • Ograniczamy środki ochrony roślin do minimum
  • Odkrywamy na nowo zalecenia i sposoby naszych pradziadów
  • Mamy w sobie wiele pokory wobec natury, obserwujemy i wykorzystujemy jej potencjał
  • Nie stosujemy żadnych środków do klarowania ani wspomagaczy
  • Nasze wino beczkowane jest w najwyższej jakości beczkach wykonanych z najszlachetniejszego dębu francuskiego
  • Wino korkowane jest portugalskimi korkami – w 100 % naturalnymi, uzyskiwanymi z pojedynczego kawałka kory dębu korkowego i gwarantującymi perfekcyjny proces dojrzewania w butelkach

Winnica Pałac Minoga

Pierwsze zbiory w Winnicy Pałacu Minoga w 2019 roku utworzyły debiutancki rocznik z odmian takich jak Marechal Foch, Regent, Leon Millot, Solaris i Seyval Blanc. W naszej Piwniczce zagościły dwa wina:

LEON MILLOT

Czerwone wino wytrawne leżakowane min. 6 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu.
Alk: 12,9%
Temperatura podania: 16-18°C
Kwasowość: niska
Nos: tytoń, wiśnia, czarna porzeczka, bez.

LEON MILLOT Winnica Minoga

Zastosowanie kulinarne: warzywa, grzyby, sałatki, drób, wieprzowina, jagnięcina, wołowina, ryby i owoce morza. Nagrody: rocznik 2019 zdobył srebrny medal na XI Ogólnopolskim Konkursie Win AD 2020 w Zielonej Górze.

LEON MILLOT Winnica Minoga

SOLARIS 2020

Białe wino wytrawne, szczep Solaris. Zaw. alk: 13,9% Temperatura podania: 10-11°C

Nos: Aromaty owocowo-kwiatowe. Zastosowanie kulinarne: Sałatki, warzywa, ziemniaki, zioła, cytrusy, drób, ryby.

CUVÉE Winnica Pałac Minoga