Bodega Garzón – nowe wina zagościły w naszej Piwniczce
Imponującą i wyjątkową urugwajską winiarnię Bodega Garzón ufundował w 2011 roku Alejandro Bulgheroni, inżynier i biznesmen należący do pierwszej pięćsetki najbogatszych ludzi świata. Wraz z żoną, Bettiną, inwestował wcześniej w winiarskie projekty w Europie – w Toskanii i Bordeaux, w Australii (Barossa Valley) i Stanach Zjednoczonych (Napa Valley).
Ale farma w Garzón to przedsięwzięcie zupełnie wyjątkowe; samowystarczalne energetycznie i proekologiczne (farmy: fotowoltaniczna i wiatrowa, woda z własnych studni głębinowych, niska emisja CO2). Bodega Garzon szczyci się tym, że jest pierwszą zrównoważoną winnicą, posiadającą certyfikat LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) poza Ameryką Północną, wszystkie zabudowania spełniają surowe wymagania stawiane przez United States Green Building Council.
Posiadłość o powierzchni blisko 20 tys. m2 znajduje się pośród 240 hektarów winnic – wtopiona w naturalne tarasy malowniczych wzgórz regionu Maldonado, południowo-wschodniej części Urugwaju, około 60 km na północ od nadmorskiego kurortu – Punta del Este. Obok wina wytwarza się tutaj wszystkie podstawowe produkty spożywcze; od warzyw po mięsa ze zwierząt własnej hodowli, zaś w tutejszej ekskluzywnej restauracji na 120 osób, z uznanym argentyńczykiem – Francisem Mallmannem jako szefem kuchni – można wszystkie te naturalne składniki znaleźć na talerzu. Jest i pole golfowe i wiele atrakcji enoturystycznych dostępnych przez cały rok.
Bodega Garzón oferuje zróżnicowane wina. Poza flagowym tannat w tutejszych uprawach znajdziemy; z czerwonych: merlot, petit verdot, cabernet franc, pinot noir, marselan, caladoc; z białych: sauvignon blanc, pinot grigio, viognier i petit manseng. Jako jedni z nielicznych uprawiają też albariño. Wina cechuje świeżość i intensywność smaku.
W Polsce dystrybutorem Bodega Garzón jest Dom Wina.
W roku 2020, już po raz drugi z rzędu, Bodega Garzón znalazła się w pierwszej 50 najlepszych winnic świata, zajmując w konkursie World’s Best Vineyards 2020 zaszczytne drugie miejsce. Warto wspomnieć jeszcze o tytule New World Winery of the Year 2018 oraz o szeregu nagród dla swych ikonicznych win: Balasto – kupaż tannata z takimi odmianami jak cabernet franc, marselan i petit verdot dojrzewany we francuskich beczkach przez 20 miesięcy, oraz Tannat Single Vineyard dojrzewany we francuskich beczkach 12 miesięcy, który w roczniku 2017 otrzymał 95 punktów i platynowy medal „Decantera” jako najlepsze czerwone wino odmianowe.
Na półkach Piwniczki Hrabiego w Folwark Stara Winiarnia zagościły dwa wina z Bodega Garzón:
Garzón Reserve Tannat
Purpurowa barwa i uderzający świeżością nos roztaczający aromaty przywodzące na myśl dojrzałe owoce takie jak śliwki i maliny wzbogacone o subtelne nuty korzenne. Usta soczyste, świetnie zbudowane, o dojrzałych taninach i wyraźnie wyczuwalnej mineralności. Najlepiej komponuje się z dziczyzną, duszoną jagnięciną z ziołami oraz serami pleśniowymi z prażonymi orzechami włoskimi. Srebrny medal podczas Decanter World Wine Awards 2020 (rocznik 2018, 92 punkty).
Garzón Reserve Marselan
Wspaniały czerwony kolor i wyrazisty bukiet złożony z aromatów czerwonych owoców, nut mineralnych, miętowych i eukaliptusowych. Na podniebieniu gładkie i krągłe, łagodnie taniczne, o smaku czerwonych owoców i lekko mineralnej końcówce. Idealne do pieczonych mięs z warzywami, duszonej wieprzowiny z ziemniakami i fasolą oraz serów o wyrazistym smaku.
Folwark Stara Winiarnia proponuje Państwu zapoznanie się z niepowtarzalnym aromatem i smakiem wina i whisky przy okazji organizowanych cyklicznie degustacji tematycznych. Działający prężnie Klub Wina zaprasza do zapoznania się z harmonogramem imprez na naszej stronie: folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy.
Nasza oferta obejmuje m.in.:
– Degustacje sommelierskie w Starej Winiarni
– Degustacje Romantyczne – dla Zakochanych
– Degustacje połączone z uroczystą kolacją
– Degustacje win i whisky oferowanych na wesela, konferencje i inne uroczystości
– Szkolenia winiarskie w ramach wizyt zawodoznawczych.
Szczególnie polecamy kameralne degustacje w wąskim, kilkuosobowym gronie. Winne degustacje mogą być wzbogacone o elementy warsztatów winiarskich np. z omówieniem zasad produkcji, doboru gatunków, regiony świata a rodzaje win itd. Można zamówić degustację win, której tematem wiodącym będą wybrane z poniższej listy:
– Jak powstaje wino czerwone?
– Jak powstaje wino białe?
– Wina beczkowe o co z ta beczką chodzi i czy wszystkie wina nadają się na dojrzewanie w beczce?
– Dobór wina do potraw
– Wina inwestycyjne – czy warto?
– Czy Zielona Góra jest kolebką polskiego winiarstwa?
– Jak degustować wino, aby wydobyć z niego wszystkie walory?
– Jak zamawiać wino w restauracji?
– Czy założenie winnicy to dobry biznes?
– Gatunki winorośli uprawiane w Polskich winnicach
– 12 miesięcy w winnicy
– Winnice i regiony winiarskie Nowej Zelandii
– Winnice i regiony winiarskie Argentyny
– Burgundia – kolebka Pinot Noir – Chardonnay
ZAPRASZAMY!