Ekonomia wina

ekonomia winaPod koniec XX wieku na światowych rynkach wina zaszły radykalne zmiany. Obok tradycyjnych krajów produkcji i konsumpcji wina, takich jak Francja, Włochy, Hiszpania czy Portugalia, pojawiły się na arenie międzynarodowej wina z Australii, USA, Chile, Argentyny, Republiki Południowej Afryki. Świat wina podzielił się na dwa, konkurujące ze sobą obozy, umownie nazywane Starym i Nowym Światem. Tendencje ekonomiczne w krajach Nowego i Starego Świata zmierzają często w odmiennych kierunkach. Niewątpliwe korzyści z tych zmian odnoszą konsumenci na całym świecie, którzy jak nigdy dotąd mają do dyspozycji coraz więcej dobrego wina po dostępnej cenie.

Ile i gdzie jest najwięcej winnic na świecie?

Na świecie jest ponad 7 534 000 hektarów winnic, z czego ponad połowa znajduje się w Europie.

W ciągu ostatnich 20 lat światowy obszar winnic  zmniejszył się o ponad 800 000 hektarów -to tak, jakby zniknęły wszystkie winnice we Francji. Największe redukcje powierzchni winnic mają miejsce w krajach Starego Świata – Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia – natomiast w krajach Nowego Świata winnic przybywa – Australia, USA, Chile, Chiny. W Polsce winnice zajmują zaledwie 500 hektarów.

ekonomia wina

Wysoką, drugą pozycję na świecie zajmują Chiny. Jednak znakomita większość chińskich winnic jest przeznaczona do produkcji winogron konsumpcyjnych, choć udział winogron do produkcji wina nieustannie rośnie. Także w przypadku Turcji i Iranu duża część winogron służy do celów konsumpcyjnych. Ponadto, Turcja jest drugim, po USA, producentem rodzynek.

Gdzie produkuje się i konsumuje najwięcej wina ?

Produkcja wina na świecie oscyluje w granicach 260 milionów hektolitrów rocznie. Od roku 2010 wykazuje tendencje wzrostową, do której przyczynia się coraz większa produkcja w krajach Nowego Świata – Australia, USA, Chiny, Chile, Argentyna oraz stabilizacja produkcji we Włoszech, Francji i Hiszpanii.

ekonomia wina

W ostatnich latach światowa  konsumpcja wina wzrasta do około 240 milionów hektolitrów rocznie, głównie dzięki rosnącej konsumpcji w USA, Chinach, w krajach Skandynawskich i Europy Centralnej. Stany Zjednoczone są dzisiaj największym konsumentem wina na świecie, wyprzedzając Francuzów, Włochów i Niemców. Jednak najwięcej wina na głowę mieszkańca konsumuje się w Państwie Watykan oraz w Luksemburgu.

ekonomia wina

Wpis z blogu profesora Marka Rekowskiego – polecamy!

Profesor na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wykładowca na Uniwersytetach we Francji i Hiszpanii.  Autor książek i artykułów z mikroekonomii i koniunktury gospodarczej. Autor książki Światowe rynki wina oraz wykładów z ekonomii wina dla studentów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.