JUAN CARRAU Tannat | Karta Win Restauracja Folwark Stara Winiarnia
JUAN CARRAU Tannat z Canelones, czerwone wytrawne wino z Urugwaju o złożonym bukiecie pełnym aromatów jagód, wiśni i malin przemieszanych z nutami lukrecji i przypraw znalazł się w Karcie Win Restauracji Folwark Stara Winiarnia. Tannat to sztandarowa, wręcz narodowa odmiana Urugwaju, której tradycje sięgają drugiej połowy XIX wieku. Wina z niej tworzone, zupełnie odmienne w charakterze od tych robionych w południowo-zachodniej Francji, stały się wizytówką tego kraju.
Canelones, największy i najważniejszy region winiarski w Urugwaju (ponad 60% produkcji), położony jest blisko stolicy – Montevideo, ma żyzną i ciężką glebę z dominującymi glebami wapiennymi. Słynie właśnie z tego, że obok Cabernet Sauvignon, Merlot, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Albariño, Pinot Noir i Viognier jest ojczyzną Tannata.
JUAN CARRAU Tannat
Producent: Bodegas Carrau
Region: Las Violetas, Canelones, Urugwaj
Apelacja: VCP Uruguay
Dojrzewanie: 9 miesięcy, dąb amerykański
Smak: wytrawne
Szczepy: tannat
Temperatura serwowania: 15–18°C
Zawartość alkoholu: 13%
Winogrona zbierane są ręcznie i transportowane w 16-kilogramowych skrzyniach. Następnie są selekcjonowane i poddawane winifikacji poprzez 2-dniową krótką macerację w niskiej temperaturze, a następnie fermentowane w zbiornikach ze stali nierdzewnej w temperaturze 22ºC. Finalnie powstaje młode czerwone wino, z aromatami suszonych wiśni i rodzynek. Średnia kwasowość, dojrzałe i aksamitne taniny dzięki 9-miesięcznemu leżakowaniu w beczkach użytych po raz czwarty.
Aromat: wino o złożonym bukiecie pełnym aromatów jagód, wiśni i malin przemieszanych z nutami lukrecji i przypraw.
Smak: w ustach pełne, aksamitnie garbnikowe, o długim posmaku.
Bodegas Carrau
Ród Carrau ma swoje korzenie w Katalonii. Na początku ubiegłego wieku rodzina wyemigrowała do Urugwaju, by stworzyć tam najpierw bodegę Santa Rosa, a następnie w 1976 roku, Bodegas Carrau.
Tradycja winiarska rodziny Carrau rozpoczęła się w regionie Katalonii w Hiszpanii 2 kwietnia 1752 r., kiedy to Don Francisco Carrau Vehils, rybak z Vilasar de Mar, nabył pierwszą rodzinną winnicę. Kolejną ważną postacią rodu jest Juan Carrau Sust. Młodzieniec kończy prestiżową szkołę enologiczną w katalońskim Vilafranca del Pednedés, gdzie zdobywa wiedzę m. in. o produkcji win musujących. Niestety dla Hiszpanii nadchodzą ciężkie czasy. Najpierw wybucha rujnujący gospodarkę kryzys ekonomiczny, a w ślad za nim zbliża się widmo wojny domowej. W tej sytuacji w 1930 roku Juan Carrau z żoną i dwoma walizkami wsiada na pokład transatlantyku płynącego do Urugwaju, gdzie ma krewnych. Juan Carrau okazał się być jedynym w Urugwaju wykształconym w Europie enologiem, a w latach 30. XX wieku kraj ten przeżywał gwałtowny boom winiarsko-winogrodniczy. Carrau zostaje zatrudniony w bodedze Granja J.B. Passadore w Colón i po kilku latach stje się jej udziałowcem. Marka Santa Rosa de Passadore, Carrau y Mutio odnosi wielki sukces dzięki umiejętnościom swojego winemakera. W 1939 roku z uwagi na chorobę przekazuje on udziały w spółce swojemu 16-letniemu synowi Juanowi Carrau Pujolowi. W kolejnych latach ród Carrau próbuje szczęścia również w innych dziedzinach gospodarki, ale wino wciąż jest dla nich ważne. Po epizodzie z winnicą w Brazylii Carrauowie wracają do swojej starej winnicy Las Violetas w Urugwaju. W 1970 roku Juan kupuje starą winnicę założoną przez Pablo Varzi, nadając wytwórni nazwę Vinhos Finos Juan Carrau SA. Nowy właściciel stawia na jakość, unikalność i oryginalność, wizjonersko stawiając na odmianę, która wkrótce miała stać się dla Urugwaju wręcz sztandarową: tannat. Vinhos Finos Juan Carrau była pierwszą wytwórnią, która zdecydowała się produkować to wino w typie reserva, starząc tannata nie w potężnych beczkach, ale w europejskich barriques. Pierwszy beczkowy Castel Pujol Tannat del Museo ukazał się w 1979 roku.
W roku 1976 Juan zakłada Bodegas Carrau, dziś będącą pod kierownictwem jego młodszego syna Javiera. Celem inwestycji było uzyskanie doskonałej jakości i eksport. Carrauowie sprowadzili winorośle z wyselekcjonowanych klonów, wolne od wirusów, co było wydarzeniem rewolucyjnym jak na tamte czasy. Cel został szybko osiągnięty. Wina z Bodegas Carrau sprzedawane są dziś do 14 krajów na 4 kontynentach. Winorośl uprawia się w dwóch winnicach w Regionie Południowym: w Las Violettas–Canelones, w posiadłości położonej w odległości 39 km na północ od stolicy, oraz w Colón, znajdującym się na obrzeżach Montevideo. Szczególnie malownicza jest posiadłość Colón z kolonialnym domem i pięknym parkiem. Dumą Bodegas Carrau są wina z odmiany tannat, będące dziś znakiem rozpoznawczym urugwajskiego winiarstwa.
Restauracja Folwark Stara Winiarnia zaprasza codziennie od 12:00 do 22:00, polecamy również cykliczne spotkania degustacyjne z winem i whisky w naszej klimatycznej Piwniczce 🙂