Na winnym szlaku – Klub Wina na Sardynii
W poszukiwaniu winnych klimatów tym razem wybraliśmy się na Sardynię. Padło na południową część wyspy a konkretnie miasto Cagliari, gdzie znajduje się lotnisko. Oprócz słońca, Sardynia kojarzyła się nam również z winem i oczywiście włoską kuchnią. Ze względu na ograniczony czas postanowiliśmy wybrać się na degustację tylko do jednej winnicy, oddalonej o niecałą godzinę drogi samochodem na zachód od Cagliari.
Sardynia jest najbardziej znana z wina czerwonego wytwarzanego z winogron Cannonau i Carignano, a także wina białego z Vermentino. Do innych odmian uprawianych na wyspie należą Bovale (Bobal), Monica, Malvasia Bianca, Moscato, Nasco i Nuragus. Wina z okolic regionu Cagliari rozwinęły się ze względu na specyfikę rejonu taką jak godziny nasłonecznienia czy lokalizacja winnic od wybrzeża po bardziej górzyste tereny.
Podczas degustacji próbowaliśmy trzy wina z odmiany Cannonau i jedno Vermentino.
Cannonau to sardyńska nazwa odmiany czerwonego wina znanej w Hiszpanii jako Garnacha, a we Francji jako Grenache. Cannonau dojrzewa późno i najlepiej nadaje się do gorących i suchych warunków. Charakteryzuje się średnią zawartością alkoholu, delikatną kwasowością i aromatami czerwonych owoców. Może być produkowane jako wino jednogatunkowe lub mieszane z innymi odmianami.
Białe wino Vermentino jest uprawiane w różnych miejscach w Europie, przede wszystkim w północno-zachodnich Włoszech, południowej Francji oraz na Korsyce i Sardynii. W zależności od regionu występuje pod różnymi nazwami, między innymi Pigato w Ligurii, Favorita w Piemoncie i Rolle w Prowansji. Jedne wina Vermentino są bardziej bogatsze i kremowe, inne lżejsze i bardziej kwiatowe. To, które degustowaliśmy, było zdecydowanie kremowe i dość oleiste.
Przed wyruszeniem na degustację dostaliśmy instrukcje aby nie jeść za dużo na obiad… Na miejscu, oprócz wina, czekał na nas stół zastawiony różnymi smakołykami.
Nasze ulubione: cienki, chrupiący placek zrobiony z pszenicy twardej (durum), soli, drożdży i wody, zwany Pane Carasau i ser Pecorino, wytwarzany z mleka owczego i oliwki, których wszędzie na Sardynii pełno. To była uczta 🙂
Giuseppe Lecis Viticoltore, Soleminis, 09040 South Sardinia, Włochy.