Peregrine Wines – Klub Wina na winnych szlakach Nowej Zelandii
Winnica położona w rozległej dolinie Gibbston. Peregrine Vineyard Estates korzysta z winorośli z subregionów Bendigo, Pisa i Gibbston. Pierwszy rocznik ujrzał światło dzienne w 1998 roku i odtąd kultowa marka rodzinna (McLachlan) uosabia ducha Central Otago, zdobywając uznanie na arenie światowej. Właściciele stawiają tutaj na rolnictwo ekologiczne; zbiory są wykonywane ręcznie, równoważy się produkcję roślinną i zwierzęcą.
Winnica specjalizuje się w uprawach Pinot Noir, Riesling, Pinot Gris, Chardonnay i Sauvingnon Blanc. Podróżnikom z naszego Klubu Wina najbardziej smakował Peregrine Pinot Noir w wersji Premium 🙂
Wino z ręcznie zbieranych winogron z subregionów Bendigo (48%), Pisa (44%) i Gibbston (8%); część owoców z Bendigo (25%) była cała sfermentowana. Wino dojrzewało 10 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Ciemne kwiatowe i korzenne zapachy prowadzą do wspaniałych czerwonych i ciemnych owoców, ze szwem mineralności wspieranym przez giętkie taniny. Czystość i elegancja łączą się z fakturą, koncentracją i długością.
Nagrody przyznawane winiarni Peregrine wykraczają poza produkcję wina: doceniono oszałamiającą architekturę winnicy; piękny uskrzydlony dach, przepięknie wykonane drzwi piwniczne – wszystko zaprojektowane przez Wellington’s Architecture Workshop.
Zmieniający się gradient dachu winnicy, który wydaje się wznosić z dna doliny, był inspirowany rotacją skrzydła sokoła w locie. Wykorzystanie przestrzeni i światła zdobyło uznanie na całym świecie (nagrody AR + D Emerging Architecture Awards oraz NZ Institute of Architects Supreme Award, a także uznanie prestiżowego londyńskiego Architecture Review).
Peregrine jest mocno zaangażowane w pomoc w ochronie najrzadszych rodzimych ptaków Nowej Zelandii. Sokół wędrowny – stąd zapewne nazwa Peregrine, skrzydło dachu i logo winnicy…
Organizowane są tutaj również eventy i przyjęcia weselne 🙂 Winiarnia czynna codziennie od 11:00 do 17:30 lub czasem duużooo dłużej 🙂
Zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji z podróży po Nowej Zelandii 🙂