Vistamar Reserva Chardonnay – nowe wina w Piwniczce Folwarku
Maipo Valley to miejsce produkcji najlepszych chilijskich win, które porównywane są nawet do francuskiego Bordeaux. Region można podzielić na trzy części: Alto Maipo, Central Maipo oraz Maipo Bajo. W Alto Maipo winnice mieszczą się na wschodzie Andów, na wysokościach 400-750 metrów n.p.m. Central Maipo to nizina otaczająca miasta Buin i Paine. Klimat jest tu cieplejszy niż w Alto Maipo. Maipo Bajo to okolice miast Isla de Maipo i Talagante, gdzie winiarze koncentrują się bardziej na przemysłowej produkcji wina. Klimat regionu jest ciepły i suchy, a opady deszczu bardzo niskie. Dlatego winnice wyposażane są w nowoczesne systemy nawadniające wspierające uprawy w okresie susz. Dolina obsadzona jest głównie odmianami Carmenere i Cabernet Sauvignon, a poza nimi spotykane są także Merlot, Syrah, Chardonnay i Sauvignon Blanc.
Vistamar Reserva Chardonnay
Kraj: Chile Region: Las Condes, Maipo Valley
Na półki Piwniczki Folwarku Stara Winiarnia trafiło wino zbudowane w 100 % z owoców odmiany Chardonnay. Vistamar Reserva Chardonnay prezentuje połyskującą barwę z zielonkawym połyskującym refleksem. W bukiecie dominują aromaty cytrusów, zielonych jabłek i słodkich gruszek. Usta są świeże, a mimo to słodkawe z intensywnie owocowym posmakiem i wspaniałą równowagą. Doskonałe wino do pieczonego kurczaka i makaronu w śmietanowym sosie.
Winogrona do tego wina pochodzą z sektora Yerbas Buenas, położonego u podnóża andyjskiej doliny Maule. Tutejsze gleby są pochodzenia aluwialnego; bliskość Kordylierów wytwarza specyficzny mikroklimat pozwalający na produkcję winogrona o wysokiej ekspresji aromatycznej i obfitej świeżości.
Vistamar
Viña Vistamar powstała w 1997 roku w Dolinie Casablanki, która zachwyciła założyciela Morande Wine Group unikalnym na skalę światową terroir. Pablo Morande zachwycił się chłodnym klimatem i pozytywnym wpływem oceanicznej bryzy na przyrodę wybrzeża. Postanowił więc sprawdzić, czy równie dobrze sprawdzi się ten rejon Chile do uprawy winorośli. Z jego eksperymentów powstała marka Vistamar, która tworzy wina „z widokiem na ocean”. Do produkcji win z kolekcji Vistamar wykorzystywane są winogrona pochodzące z winnic uprawianych na chłodnym wybrzeżu. Dzięki temu wina wyróżniają się zaskakującą świeżością i lekkością, zupełnie różną od charakteru klasycznych chilijskich win. Dziś winnica działa pod przewodnictwem Cristiana Carrasco i wciąż godnie reprezentuje nieoczekiwanie ogromny potencjał winiarski swojego regionu.
Prądy płynące z Antarktydy mają decydujący wpływ na klimat wybrzeża Chile, który charakteryzuje się gęstymi przybrzeżnymi mgłami zwanymi camanchacas lub garúas. Brak deszczu i niższe niż zwykle temperatury na tej szerokości geograficznej sprawiają, że mgły przenikają w głąb dolin, a świeża bryza wieje od morza na kontynent również w godzinach popołudniowych. Te warunki, typowe dla chilijskiego pasma przybrzeżnego, w połączeniu z dużą amplitudą temperatury między dniem a nocą w okresie letnim, są idealne dla odmian winorośli lubiących zimny klimat.
Chardonnay
Chardonnay jest najpopularniejszą odmianą białej winorośli na świecie, pod względem wielkości upraw jest także największą. Winnice Chardonnay można spotkać więc na całym świecie, od Francji skąd pochodzi, przez Australię, Nową Zelandię, Kalifornię, Włochy, Chile, RPA, Argentynę, Mołdawię i Węgry. Wina odmiany Chardonnay mogą znacznie różnić się między sobą, ponieważ duży wpływ na cechy aromatyczne ma miejsce uprawy oraz sposób produkcji. W cieplejszym klimacie, np. Australii, Chardonnay ujawnia aromaty owoców tropikalnych i oleistą, czasem maślaną wręcz konsystencję. W chłodniejszych regionach świata zdominowane jest aromatami jabłek i gruszek oraz świeżością, a czasem nawet mineralnością. Odmiana wykorzystywana jest do produkcji win zarówno spokojnych, jak i musujących. Jest jednym z głównych szczepów tworzących słynne francuskie szampany.
Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje, podczas których nie tylko smakujemy wyborne trunki, ale również pogłębiamy wiedzę na temat napoju bogów.