! Sardynia
W poszukiwaniu winnych klimatów tym razem wybraliśmy się na drugą co do wielkości wyspę na Morzu Śródziemnym – Sardynię. Padło na południową część skalistej wyspy i okolice stolicy tego autonomicznego regionu Włoch – Cagliari. Oprócz słońca, Sardynia kojarzyła się nam również z winem i oczywiście włoską kuchnią. Ze względu na ograniczony czas postanowiliśmy wybrać się na degustację tylko do jednej winnicy, oddalonej o niecałą godzinę drogi samochodem od Cagliari – Giuseppe Lecis Viticoltore.
Sardynia jest najbardziej znana z wina czerwonego wytwarzanego z winogron Cannonau i Carignano, a także wina białego z Vermentino. Do innych odmian uprawianych na wyspie należą Bovale (Bobal), Monica, Malvasia Bianca, Moscato, Nasco i Nuragus.
Wina z okolic regionu Cagliari rozwinęły się ze względu na specyfikę rejonu taką jak godziny nasłonecznienia, czy lokalizacja winnic: od wybrzeża po bardziej górzyste tereny.
Podczas degustacji próbowaliśmy trzy wina z odmiany Cannonau i jedno Vermentino.
Cannonau to sardyńska nazwa odmiany czerwonego wina znanej w Hiszpanii jako Garnacha a we Francji jako Grenache. Cannonau dojrzewa późno i najlepiej nadaje się do gorących i suchych warunków. Charakteryzuje się średnią zawartością alkoholu, delikatną kwasowością i aromatami czerwonych owoców. Może być produkowane jako wino jednogatunkowe lub mieszane z innymi odmianami.
Białe wino Vermentino jest uprawiane w różnych miejscach w Europie, przede wszystkim w północno-zachodnich Włoszech, południowej Francji oraz na Korsyce i Sardynii. W zależności od regionu występuje pod różnymi nazwami, między innymi Pigato w Ligurii, Favorita w Piemoncie i Rolle w Prowansji.
Jedne wina Vermentino są bardziej bogatsze i kremowe, inne lżejsze i bardziej kwiatowe. To, które degustowaliśmy, było zdecydowanie kremowe i dość oleiste.
Przed wyruszeniem na degustację dostaliśmy instrukcje żeby nie jeść za dużo na obiad… Na miejscu, oprócz wina, czekał na nas stół zastawiony różnymi smakołykami.
Nasze ulubione tutejsze przysmaki to cienki, chrupiący placek zrobiony z pszenicy twardej (durum), soli, drożdży i wody zwany Pane Carasau oraz ser Pecorino, wytwarzany z mleka owczego i oliwki, których wszędzie na Sardynii pełno. To była uczta 🙂
Giuseppe Lecis Viticoltore, Soleminis, 09040 South Sardinia, Włochy.