Winnica Argiolas – wino, Sardynia i recepty na długie życie
Klub Wina w ramach wiosennych wojaży po zakątkach Morza Śródziemnego po Malcie zawitał na Sardynię – wyspiarski region Włoch słynący z górskich krajobrazów, przybrzeżnej scenerii, plaż i kurortów. Ta druga co do wielkości po Sycylii wyspa jest jednym z najbardziej osobliwych i najszybciej rozwijających się regionów winiarskich we Włoszech. Niewielka, odrębna kulturowo od pozostałej części kraju, produkuje wina na bazie mniej popularnych w części kontynentalnej odmian, niejednokrotnie pochodzenia hiszpańskiego. To kolejna nasza wizyta – niegdyś byliśmy w Giuseppe Lecis Viticoltore.
Sardynia ma typowy klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski: zimą łagodny i deszczowy, latem gorący i suchy, ze średnią roczną temperaturą od 11 do 17 °C. Około 20 kilometrów na północ od stolicy wyspy, Cagliari, leżą dwie ciekawe winnice: Argiolas (Cantina Argiolas) oraz Dolianova (Cantine di Dolianova).
Cantina Argiolas
Winnica Argiolas (pow. 230 ha, produkcja roczna ponad 100 tys. butelek) uważana jest za wiodącą i najbardziej znaczącą na wyspie.
Argiolas to włoska rodzinna firma winiarska i rolnicza, założona w 1938 roku przez Antonio Argiolasa (1907-2009!!!), z siedzibą w mieście Serdiana, w prowincji Południowa Sardynia, w historycznym regionie Parteòlla.
Rodzinną tradycję kontynuowali bracia Franco i Giuseppe, synowie założyciela, obecnie zarządza winnicą trzecie pokolenie: Antonio i Valentina. Firma Argiolas stworzyła wielkie klasyki, od Costamolino Vermentino di Sardegna i Vernaccia di Oristano, przez Is Argiolas i Iselis, po sztandarowe Korem i Turriga.
Można tutaj spróbować takich win jak S’Elegas, Serra Lori, Perdera, Costera, Korem, Is Solinas, Carda Nera czy Merì z rodzimych szczepów – białych: Nuragus i Vermentino oraz czerwonych: Cannonau, Monica, Carignano i Bovale Sardo.
O tutejszych winach mówi się, że są wytrwałe i dojrzałe, miękkie jak wapień, w którym są zakorzenione, aromatyczne i soczyste jak morze, długowieczne jak Sardyńczycy…
Na Sardynii bowiem zlokalizowano jedną z 5 stref Blue Zone na Ziemi (pozostałe Niebieskie Strefy to Okinawa w Japonii, Nicoya w Kostaryce, Ikaria w Grecji, Loma Linda w Kalifornii), w których żyje najwięcej osób w wieku powyżej 100 lat, w dodatku są to osoby sprawne fizycznie, zadowolone z życia, które wciąż dobrze funkcjonują umysłowo.
Wpływ na długowieczność ma tutaj z pewnością bardzo rodzinny styl życia, pomieszkiwanie wielopokoleniowych rodzin razem, nie przejadanie się i unikanie mięsa w jadłospisie (zastępowane jest ono warzywami i owocami), oraz – dużo ruchu!
Winnica Argiolas uhonorowała swego założyciela i z okazji hucznie obchodzonych setnych urodzin oprócz wspaniałego (pamiętnego ponoć do dziś) obiadu stworzyła ad hoc etykietę Antonio 100 🙂 Od roku 2016 roku winnica chwali się marką Senes, dedykowaną… stulatkom z wyspy!
Nasi winni klubowicze oprócz dobrego wina docenili również smak tłoczonej tutaj oliwy oraz typowe sardyńskie przystawki: sery kozie i owcze, wędliny oraz chleb carasau.
Winnica oprócz degustacji oferuje zwiedzanie okolicy; warte zobaczenia są tutaj kościół Santa Maria di Sibiola, pobliski malowniczy park i solny staw Stani Saliu oraz nuragi, megalityczne warowne wieże z połowy II tysiąclecia p.n.e. Jest ich tutaj… 7 tysięcy, zbudowanych bez użycia zaprawy z ociosanych kamieni. Ale nas fascynowało tutejsze wino, więc czym prędzej nawiedziliśmy kolejną z winnic w regionie..