Winnica Meridiana – Klub Wina na Malcie
Odkrywając ciekawe winne regiony Europy członkowie folwarcznego Klubu Wina trafili na Maltę, niewielkie państwo wyspiarskie położone w odległości około 80 km od Sycylii i mniej niż 300 km od Tunezji. Byliśmy na największej spośród Archipelagu Wysp Maltańskich – Wyspie… Malta, której powierzchnia jest porównywalna z aglomeracją Krakowa 🙂
Historycy uważają, że uprawa winorośli i tłoczenie wina zostało zapoczątkowane tutaj przez Fenicjan około VIII w. p.n.e.. Malta znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z suchym, gorącym latem, łagodzonym przez bryzę oraz łagodnymi, dość słonecznymi zimami. Gleba wapienna posiada stosunkowo grube niebiesko – gliniaste podłoże.
W 1985 roku enolog z francuskiego Bordeaux, Denis Dubourdieu (Człowiek Roku 2016 magazynu Decanter), usilnie przekonywał Pana Marka Miceli-Farrugia, właściciela rozległych, płaskich gruntów w mieście Ta’ Qali, że na Malcie istnieje potencjał do uprawy winorośli wysokiej jakości. Namowy odniosły skutek – w kwietniu 1987 roku na 19 hektarach byłej brytyjskiej bazy lotniczej powstała winnica Meridiana, której nazwa i insygnia (zegar słoneczny) odnoszą się do lokalizacji posiadłości.
Meridiana Wine Estate została obsadzona w 1994 i 1995 roku Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah. Malownicze zabudowania winiarni powstały w roku 1996 z charakterystycznego wapienia z kolorze kredy, przez co można zaznać w nich ochłody podczas letniej spiekoty.
Obecne portfolio winnicy obejmuje dziesięć etykiet – cztery białe, jedną różową i pięć czerwonych, co przekłada się na produkcję około 140 000 butelek wina rocznie. Większość produkowanego wina jest sprzedawana na rynku krajowym, ale Meridiana rezerwuje również ograniczone ilości swojego wina na eksport, do krajów takich jak Japonia, Francja, Szwajcaria, Dania i Belgia, oraz do klientów prywatnych w Niemczech, Austrii, Singapurze, Hong Kongu, na Łotwie, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.
Braliśmy oczywiście gromadnie udział w degustacji win w winiarni 🙂 I tak spośród win białych najbardziej smakowało nam wino Chardonnay – Isis, którego nazwa nawiązuje do fenickiej bogini żeglarzy.
Isis ma wspaniały, słomkowożółty kolor z bladozielonym brzegiem; świeży, złożony bukiet grejpfruta i innych egzotycznych białych owoców z delikatnymi nutami kwiatowymi i dobrze ułożony, cytrusowy smak z długim, przyjemnie kwaśnym posmakiem.
Z win czerwonych możemy śmiało polecić Melqart, z Cabernet Sauvignon i Merlotem na pokładzie. Nazwa Melqart nawiązuje do fenickiego boga żeglarzy czczonego na Malcie w okresie punickim. Wino ma głęboki, rubinowo-czerwony kolor, aromat dojrzałych owoców jagodowych z nutami przypraw i bogaty, jeżynowy smak z jedwabistymi taninami i długim finiszem. Wino dojrzewa od 6 do 8 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu (225 l), a po zabutelkowaniu odpoczywa przez kolejne 6 miesięcy w butelce.
Inne tutejsze wina to: Astarte – Vermentino; białe z aromatami owoców tropikalnych i cytrusowych, nutami kwiatowymi i kwaskowym finiszem. Schłodzone nadaje się idealnie na maltańskie upały. To jedno z pierwszych win, które trafiło na wyspę tysiące lat temu, za sprawą Fenicjan. Fenici White to z kolei kupaż wymienionych wcześniej odmian i Viognier’a, równie popularnego na Malcie.
Nazwa Fenici Rosé (Cabernet Sauvignon) hołduje, a jakże, fenicjanom, którzy w pierwszym tysiącleciu p.n.e. rozpowszechnili kulturę winiarską w całym basenie Morza Śródziemnego i obdarzyli europejską Maltę charakterystycznym językiem semickim. Fenici Rosé ma żywy, fioletowo-różowy kolor; aromaty truskawek i wiśni z nutami kwiatowymi oraz świeżą i dobrze zbalansowaną kwasowość.
Godnym polecenia jest jeszcze tutejszy Merlot – Nexus; wino z klarowną, głęboką, purpurowo-czerwoną barwą, intensywnymi, dojrzałymi aromatami wiśniowo-śliwkowymi i bogatym, dobrze zbudowanym, owocowym smakiem z miękkimi taninami i długim finiszem.
Podsumowując: wszystkie wina czerwone z tej winnicy trafiają do beczek z dębu francuskiego na 4-14 miesięcy. Beczki są używane trzykrotnie, później są wymieniane na nowe. Dodatkowo wina po zabutelkowaniu jeszcze do 9 miesięcy leżakują w winnicy. Wina białe dojrzewają jedynie w tankach stalowych.
W Meridianie można umawiać się na zwiedzanie i degustacje win (pn-pt). Tour po winnicy z degustacją win i deską serów i przekąsek kosztuje 25 euro. Na miejscu jest też sklep. Na pięknych tarasach Meridiany organizowane są też konferencje i wesela 🙂
Pomimo ciepłego klimatu w marcu winnica sprawia wrażenie nieco uśpionej 🙂
Folwark Stara Winiarnia poleca kolejne relacje z podróży Klubu Wina po winnych szlakach i zaprasza na cykliczne degustacje dobrych trunków w naszych zabytkowych wnętrzach 🙂