Winnica Waipara Hills – Klub Wina odkrywa winną Nową Zelandię
Miasto Waipara leży w dolinie leży 60 km na północ od Christchurch regionie Canterbury na Wyspy Południowej, przy mocno uczęszczanej trasie z północy na południe. Dolina i rzeka noszą taką samą nazwę
Region posiada reputację najlepszego producenta win ze szczepów pinot noir, riesling i chardonnay w kraju. W Waipara odnotowano najwyższe temperatury w lecie i najmniejszą sumę opadów ze wszystkich produkujących wina regionów Nowej Zelandii. Tylko 640 mm opadów i aż 2100 słonecznych godzin w roku! Wzgórza Teviotdale chronią winnice od chłodnego wschodniego wiatru, a z drugiej strony tunelują ciepły wiatr z północy. Region cieszy się długą jesienią oraz dużymi dziennymi różnicami temperatur, dzięki czemu grona mogą w pełni dojrzeć, zatrzymać wysoką kwasowość i rozwinąć ciekawe aromaty.
Położone na północy, umiarkowanie nachylone tarasy rzeczne zapewniają idealne warunki do dojrzewania winogron. Niestety są i minusy tej lokalizacji, szerzej: jest to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata. Leży na styku dwóch wielkich płyt tektonicznych: pacyficznej i indoaustralijskiej; trzęsienia ziemi wielokrotnie niszczyły miasta regionu.
Założona w 2001 roku winnica Waipara Hills szczyci się bogatą historią nagradzanych win. Założył ją, a jakże, Europejczyk, pochodzący ze Szwajcarii Jean-Luc Dufour, który od początku postawił na ekologię. „Lepszy dobry wiatr niż spray” mawiał jego dziadek i chociaż Jean-Luc dodaje z przekąsem, że nie na mączniaka, to stara się poprzez długoletnią współpracę z Lincoln University oraz bioróżnorodność (owce tutaj również mają swoje rewiry) ograniczać do minimum nieekologiczne metody produkcji.
Wykorzystywane są 3 siedliska: Mound (85 hektarów) – pierwsze winorośle zasadzono tutaj w 2002 roku. Odmiany: 72% Riesling, 17% Sauvignon Blanc, 6% Pinot Noir, 3% Grüner Veltliner, 1,5% Gewürztraminer, 0,5% Muscat. O rok młodsza winnica Deans ma obecnie taką strukturę upraw: 50% Riesling, 30% Pinot Noir, 15% Pinot Gris, 5% Sauvignon Blanc i zajmuje 76 hektarów. Najstarsza (od 1994 roku, 49 hektarów) – Home Block z cenionym szczepem Pinot Gris Lincoln-Berry Smith na pokładzie. Struktura upraw: 40% Pinot Gris, 27% Chardonnay, 21% Sauvignon Blanc, 12% Pinot Noir. Tutaj zaczynał swoją przygodę z winem Jean-Luc Dufour.
Podróżnicy Klubu Wina podkreślają styl i klimat winnicy. Ogromny parking, budynek podzielony zgodnie z funkcjonalnością na część wystawienniczą, z produkowanymi winami oraz z upominkami, pamiątkami i akcesoriami winnymi, oraz obszerną część restauracyjną (600-800 miejsc!), w której pachniało dobrym jedzeniem. Bardzo klimatyczna restauracja, sporo klientów. Menu od razu uzupełnione winami, które według szefa kuchni pasują do danego dania!
Goście mogą skosztować wszystkich tutejszych win, jest Pinot Gris, Riesling, Gewürztraminer i Grüner Veltliner, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Rosé i Pinot Noir. Właśnie Pinot Noir Rosé smakował naszym podróżnikom najbardziej Świeże i żywe, jagody z nutką słodyczy, a następnie wyraźne żywe wykończenie z utrzymującymi się smakami czerwonych jagód i… śmietany. Świetne wino na upały. Wina z Waipara Hills, również te różowe, były wielokrotnie doceniane w konkursach.
W marcu odbył się tutaj North Canterbury Wine and Food Festival, wielkie święto wina i jedzenia Sporą atrakcją bywały koncerty organizowane przez winnicę – m.in. UB40 śpiewało Red, red wine
Atrakcją jest również możliwość skorzystania z zabytkowej kolei Weka Pass, która w 50 minut przenosi nas tutaj z centrum Christchurch. Od razu nasunęły się skojarzenia z „naszą” Chabówką, kursami zabytkowymi pociągami i rodzimą Parowozjadą
To końcowy etap podróży po winnej Nowej Zelandii – kraju bardzo odległym, w którym odnaleźliśmy nie tylko świetne wina i piękne krajobrazy, ale również wiele analogii do naszego Folwarku; naszej oferty, naszych atrakcji. Swoją wiedzą i wrażeniami będziemy dzielić się na spotkaniach z Państwem podczas cyklicznych degustacji win – serdecznie zapraszamy!