Znana brytyjska enolog docenia rozwój polskiej branży winiarskiej
Jancis Robinson, jedna z najbardziej rozpoznawalnych znawczyń wina na świecie odwiedziła niedawno Kraków i Wieliczkę. Przyleciała na zaproszenie Magazynu Czas Wina, który przyznał jej tytuł Człowiek Roku 2016 oraz promowała swoją nową książkę „Jak zostać znawcą wina w 24h” . W ramach bogatego programu pobytu miała okazję degustować wybraną specjalnie dla niej przez redakcję kolekcję polskich win.
Relacja, zawierająca także notki degustacyjne i oceny polskich win, ukazała się właśnie w portalu jancisrobinson.com pod tytułem „Wines with Real Polish”. Wśród wyróżnionych mocną 16 punktową oceną znalazły się: Winnica Golesz, Feromer 2011, Winnica Miłosz Pinot Noir 2014, Winnica Pałac Mierzęcin Riesling 2015, Winnica Płochockich Inspira Volcano 2013, Winnica Turnau Riesling 2015 oraz Winnica Wieliczka Merlot 2015. Jest to oczywiście ogromna promocja polskiego winiarstwa w świecie, podobnie jak artykuł Robinson na łamach „Financial Times” – „Poland’s progress”, w którym doceniła fakt, iż w ciągu ostatnich 10 lat sprzedaż wina w Polsce wzrosła o 60%.
„Podobał mi się czas spędzony w Polsce, a w 16 winach, które miałam okazję spróbować (Riesling 2015, Winnica Turnau; Hople Cayenne 2015 (pinot gris), Winnica Paczków-Poraj; Cymbały 2015 (seyval blanc), Winnica Sztukówka; Gewürztraminer 2015, Winnica Srebrna Góra; Inspira Volcano 2013 (hibernal), Winnica Płochockich; Kernling 2015, Pałac Mierzęcin; Pinot Noir 2015, Winnica Turnau; Pinot Noir 2014, Winnica Miłosz; Regent Reserva 2013, Pałac Mierzęcin; Feromer 2011 (cuvée likierowe), Winnica Golesz – przyp. aut.) dostrzegam wielkie poświęcenie w walce z surowością polskiego klimatu” – pisze Brytyjka. Dodała również, że w Polsce nastał boom nie tylko na wino, ale i cydr, przy czym dostrzegła, że „picie polskiego cydru jest najwidoczniej postrzegane jako działanie patriotyczne i antyrosyjskie, tak samo jak picie wina w Gruzji”, nawiązując do rosyjskiego embarga na polskie jabłka.
„Większość odmian wina hodowanych w Polsce, w ostrym, kontynentalnym klimacie, to hybrydy, takie jak Solaris, Rondo czy Regent, które dojrzewają na tyle wcześnie, aby móc uniknąć skutków mroźnej polskiej zimy. Ale popularne stają się grona Pinot Noir z instytutu badawczego Geisenheim w Niemczech. Istnieje w Polsce już ponad 150 oficjalnie zarejestrowanych komercyjnych winnic na około 200 hektarach” – pisze w dalszej części tekstu Robinson.
Jancis Robinson od lat 70-tych pisze felietony i artykuły, redaguje i wydaje książki, tworzy filmy opisujące świat wina. W 1984 roku zdobyła – jako pierwsza osoba spoza handlowej branży winiarskiej – tytuł Master of Wine, zaś w 2003 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Redagowany przez nią The Oxford Companion to Wine od lat stanowi najważniejszy punkt odniesienia dla dziennikarzy. W roku 2016 umieściła w nim notkę o polskich winach (przygotowaną przez redaktora magazynu „Czas Wina” Wojciecha Gogolińskiego), wprowadzając tym samym polskie winiarstwo do światowego obiegu informacji. Jej słynny Kurs wiedzy o winie polecany jest jako jeden z najlepszych podręczników. W 2012 roku wraz z Jose Vouillamozem i Julią Harding wydała monumentalne dzieło Wine Grapes opisujące 1368 odmian winorośli używanych do produkcji wina. Jest także – wraz z Hugh Johnsonem – współautorką wielokrotnie wznawianego Wielkiego atlasu świata win. Od lat jest stałą felietonistką w „The Financial Times” i wielu innych czasopism winiarskich – również magazynu „Czas Wina”. Prowadzi bardzo popularną stronę internetową JancisRobinson.com, a także doradza w doborze win dla piwnic królowej Elżbiety II. Prywatnie żona Nicka Landera (słynny krytyk i konsultant kulinarny), matka trójki dzieci.